2018 жылғы 5 қазанда Қазақстан Республикасының Президенті «Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру» атты Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауын жолдады.

Дәйексөз: білім беру, денсаулық сақтау, тұрғын үйдің сапасы мен қол жетімділігі, жайлы және қауіпсіз өмір мәселелері әрбір қазақстандық отбасына қатысты. Осыған байланысты Үкімет бюджеттік шығыстарға әлеуметтік секторға, қауіпсіздік пен инфрақұрылымға назар аудара отырып, басымдық беруі керек. БІРІНШІ. 5 жыл ішінде білім, ғылым және денсаулық сақтау салаларына шығындарды барлық көздерден жалпы ішкі өнімнің 10% -на дейін жеткізу қажет. Қаржыландыру халыққа қызмет көрсету сапасын едәуір жақсартуға мүмкіндік беретін жоспарланған реформаларды іске асыруға бағытталуы керек. ЕКІНШІ. Мектепке дейінгі білім беру сапасын түбегейлі жақсарту қажет. Ойлау негіздері, ақыл-ой және шығармашылық қабілеттер, жаңа дағдылар ерте балалық шақта қалыптасады. Білім берудегі басты назар 4K моделіне ауысады: креативтілікті, сыни ойлауды дамыту, көпшілдік және топта жұмыс істеу қабілеті. Бұл салада біліктілік талаптарын, оқыту әдістемесін, мұғалімдер мен басқа балабақша жұмысшыларына еңбекақы төлеу жүйесін қайта қарау қажет. Білім және ғылым министрлігі әкімдіктермен бірлесіп, биыл тиісті «жол картасын» әзірлеуі керек. ҮШІНШІ. Орта білім беру саласында негізгі тәсілдер анықталды - қазіргі кезеңде оларды іске асыруға шоғырландыру қажет. Назарбаев Зияткерлік мектептерінің жүйесі мен оқыту әдістемесі мемлекеттік мектептер үшін бірыңғай стандартқа айналуы керек. Бұл мектептегі білім беруді реформалаудың соңғы кезеңі болады. Білімді бағалау жүйесі халықаралық стандарттарға негізделуі керек. Қазірдің өзінде орта мектепте балаларды кәсіби сұранысқа ие мамандықтар бойынша диагностикалау және бағдарлау маңызды болып табылады. Бұл сізге жеке оқу жолын құруға және оқушы мен мұғалімге академиялық жүктемені азайтуға мүмкіндік береді. Балалардың қауіпсіздігінің маңыздылығын ескере отырып, мен барлық мектептер мен балабақшалардың бейнебақылау жүйелерімен жабдықталуын, мектеп психологтарының жұмысын күшейтуді және басқа да дәйекті шараларды жүзеге асыруды тапсырамын. Білім берудің қол жетімділігін арттыру мақсатында Үкіметке 2019-2021 жылдарға арналған республикалық бюджетте оқушылар орындарының жетіспеушілігі мен үш ауысымды және апатты мектептермен проблемалары бар аймақтар үшін қосымша 50 миллиард теңге қарастыруды тапсырамын. ТӨРТІНШІ. Келесі жылы «Педагог мәртебесі туралы» Заңды әзірлеу және қабылдау қажет деп санаймын. Ол мұғалімдер мен мектепке дейінгі ұйымдардың жұмыскерлерін барлық ынталандыруды қамтамасыз етуі, жүктемені азайтуы, күтпеген тексерулерден және әдеттен тыс функциялардан қорғауы керек. БЕСІНШІ. Жоғары оқу орындарында білім беру ұйымдарында мамандарды даярлау сапасына қойылатын талаптар күшейтіледі. Біз гранттар санын көбейттік, енді жауапкершілікті күшейтетін кез келді. Университеттің жетістігін бағалаудың негізгі критерийі - түлектерді оқуды бітіргеннен кейін жұмысқа орналастыру, олардың жоғары жалақы төленетін жұмыс орындарына орналасуы. Университеттерді шоғырландыру саясатын жүргізу қажет. Нарықта жоғары сапалы білім беретіндер ғана қалуы керек. Назарбаев Университетінің тәжірибесі бойынша үздік шетелдік топ-менеджерлерді іріктей отырып, әлемнің жетекші университеттерімен серіктестікті дамыту маңызды. Назарбаев Университетінің үлгісімен қолданыстағы білім беру инфрақұрылымына негізделген жаңа аймақтық университет құру қажет деп санаймын. АЛТЫНШЫ Медициналық қызметтердің сапасы - халықтың әлеуметтік әл-ауқатының маңызды компоненті. Бірінші кезекте алғашқы медициналық-санитарлық көмектің қол жетімділігін арттыру қажет, әсіресе ауылдық жерлерде. МСАК қызметкерлерін ынталандыру үшін мен 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап ауруды басқарудың жаңа тәсілдерін енгізген аудандық денсаулық сақтау қызметкерлеріне жалақыны 20% -ға кезең-кезеңімен көбейтуді тапсырамын. Ол үшін келесі жылы 5 миллиард теңге бөлінеді. 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап барлық емханалар мен ауруханалар қағазсыз, цифрлық медициналық карталарға көшуі керек. Бұл 2020 жылға қарай бүкіл тұрғындарға электронды денсаулық паспортын құруға, кезектерді, бюрократияны жоюға және қызметтердің сапасын арттыруға мүмкіндік береді. Қазірдің өзінде жасалған кардиологиялық және нейрохирургиялық кластерлердің тәжірибесін қолдана отырып, 2019 жылы Астана қаласында Ұлттық ғылыми онкологиялық орталықтың құрылысын бастау қажет. Осылайша біз көптеген адамдардың өмірін сақтап қаламыз. ЖЕТІНШІ.
Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев

Ақпарат көзі:  akorda.kz